اولین وبلاگ تخصصی بافتهای فرسوده . - بافت فرسوده

وبلاگ من | پست الكترونيك | آرشیو مطالب | مهندس رضا حسینی


پیام مدیریت

آدرس جهت ارسال مقاله ،پژوهش،و پروژه های دانشجویی rhbabanar@yahoo.com


تصاویر تصادفی زیبا


جستجوگر


در سایت ما
در سایت های دیگر


لينکدوني


آمار و امکانات

« ارسال برای دوستان »
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

« ارسال برای دوستان »
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

انتقاداتی بر طرح ساختاری راهبردی بافت قدیم شیراز

اصطلاح راهبردي در کنار ساختاري، براي نخستين بار بطور رسمي در ايران به سال 1387 مطرح شد. اين مفهوم که در قالب مباني و چارچوب بازنگري شرح خدمات طرحهاي توسعه شهري بوسيله وزارت مسکن و شهرسازی عنوان شد، نقطه عطفي بود در تغيير نگرش سنتي و اعتراف به ناکارآمدي روش مبتني بر طرح جامع از طرف دستگاه اجرائي متولي تهيه طرح هاي توسعه شهري و بدين ترتيب ، براي نخستين بار چارچوب جايگزين روش قديمي با الگوي جديدي تحت عنوان طرح ساختاري ـ راهبردي ( structural - strategic ) ارائه شد.

دو واژه « ساختاري» و « راهبردي » که هر يک معطوف به ويژگي اي از نظر تعريف و مفاهيم است، براي نخستين بار در نظام شهرسازی ايران درکنار يکديگر قرار گرفتند و الگوي ترکيبي جديدي از دو شيوه ( يکي عمدتاً در انگلستان و کشورهاي پيرو آن، تحت عوان طرح هاي ساختاري ؛ ديگري در آمريکا و کشورهاي پيرو آن، تحت عنوان طرح هاي استراتژيک ) ارائه گرديد.

با توجه به آنچه که در خصوص نواقص نظام موجود برنامه ريزی توسعه شهري در ايران بيان شد، بايد ديد که طرح جايگزين، به هر عنواني که تلقي و بيان شود،چگونه مي تواند به کاهش اين نواقص کمک کند و راهکارهاي مناسب را براي جايگزيني آن فراهم سازد. آنچه که در سطح کشورهاي مختلف و تجارب گوناگون توسعه شهري تحت عنوان طرح توسعه مورد شناسائي و عمل قرار گرفته است، صرفاً بياني جديد در عنوان طرح ها و برنامه ها نيست، بلکه محتواي طرح هاي توسعه است که موجب تفاوت بين ايده و کاربرد هر يک از آنها می شود .


[مشروح خبر] ...

نوشته شده در شنبه هفتم مرداد 1391 توسط | لينك ثابت |

گونه های مداخله در بافتهای فرسوده

مداخله در بافت های فرسوده به منظور ایجاد تعادل میان توان های بالقوه و بالفعل یک بافت صورت می گیرد. بدین مفهوم که بتوان با مجموعه ای از اقدامات، شرایط نابسامان را به سامان کرد. در یک بافت نسبت به گونه بافت طیف گسترده ای از مداخلات می تواند صورت گیرد، این گونه های در دسته بندی های زیر قابل طبقه بندی است:

(الف) بهسازی

(ب) نوسازی

(ت) بازسازی


[مشروح خبر] ...

نوشته شده در شنبه هفتم مرداد 1391 توسط | لينك ثابت |

فهرست برخی مقالات نوشته شده در زمینه بافت های فرسوده

فهرست  برخی مقالات نوشته شده در زمینه بافت های فرسوده** ترتیب مقاله ها بر اساس حروف الفبایی نویسنده اول مقاله می باشد


[مشروح خبر] ...

نوشته شده در یکشنبه دوم اسفند 1388 توسط | لينك ثابت |

تنها هفت درصد از بافت هاي فرسوده را بازسازي کرده ايم

تنها هفت درصد از بافت هاي فرسوده را بازسازي کرده ايم

منبع : سایت سرزمین جاوید

معاون وزير مسکن و شهرسازي اعلام کرد؛ تنها هفت درصد از بافت هاي فرسوده را بازسازي کرده ايم و بنابر آنچه در برنامه چهارم مشخص شده بود 93 درصد از برنامه پيش بيني شده عقب هستيم. به گزارش خبرگزاري ها احمد صادقي معاون وزير مسکن و شهرسازي روز گذشته در جمع خبرنگاران با بيان اينکه از سه هزارو500 ميليارد تومان خط اعتباري طرح مسکن مهر هزار ميليارد تومان آن هزينه شده است، گفت؛ به دليل اهميت نوسازي بافت هاي فرسوده امسال از خط اعتباري طرح مسکن مهر 450 ميليارد تومان براي اين بافت ها اعتبار در نظر گرفته شد. احمد صادقي افزود؛ دولت براي مسکن مهر خط اعتباري سه هزار و500 ميليارد توماني در نظر گرفته است اما چون بافت هاي فرسوده داراي تاسيسات زيربنايي هستند و احياي اين بافت ها براي مقابله با حوادث غيرمترقبه لازم است، دولت از اين خط اعتباري 450 ميليارد تومان اعتبار جهت بازسازي 30 هزار واحد مسکوني در بافت فرسوده براي سال جاري در نظر گرفت. او ادامه داد؛ دولت درصدد است براي جبران عقب ماندگي و نوسازي بافت هاي فرسوده اعتبار نوسازي بافت هاي فرسوده را براي سال آينده از 450 ميليارد تومان امسال با 2/4 برابر رشد به هزار و950 ميليارد تومان افزايش دهد. به گفته وي از چهار هزار و500 ميليارد ريال اعتبار امسال تاکنون 17هزار واحد مسکوني قراردادشان را با بانک ها منعقد و دو هزار واحد مسکوني قسط اول خود را دريافت کرده اند. صادقي با بيان اينکه بافت هاي فرسوده يک فرصت طلايي است تا شهرها به صورت معماري ايراني اسلامي احداث شوند، اظهار کرد؛ 65 هزار هکتار بافت فرسوده شناسايي شده که طي 30 سال گذشته تا قبل از برنامه چهارم توسعه صرفاً کمي بيش از هزار هکتار از بافت هاي فرسوده کشور نوسازي شده است. او همچنين تاکيد کرد؛ اگرچه در طول برنامه چهارم توسعه شاهد رشد چشمگيري در بازسازي بافت هاي فرسوده هستيم اما در برنامه چهارم توسعه 3500 هکتار بافت فرسوده نوسازي و بازسازي شده است. صادقي گفت؛ آنچه در برنامه چهارم تکليف شده اين است که تا پايان برنامه پنجم (سال 93) تمامي 65 هزار هکتار نوسازي شود اما آنچه مشخص است اين است که تا پايان برنامه چهارم تنها هفت درصد اين 65 هکتار بازسازي شده و 93 درصد کار باقي مانده است. او تصريح کرد؛ در 30 سال گذشته هفت درصد از 65 هزار هکتار بازسازي شده و در پنج سال آينده 16 درصد بافت فرسوده بازسازي مي شود بنابراين تا پايان برنامه پنجم 23 درصد بافت هاي فرسوده بازسازي شده است.


[مشروح خبر] ...

نوشته شده در یکشنبه دوم اسفند 1388 توسط | لينك ثابت |

طرح حمايت از بازسازي بافت‌هاي فرسوده

باسمه تعالي

رياست محترم مجلس شوراي اسلامي

 بافت‌هاي فرسوده كه براساس مصوبات شوراي‌عالي شهرسازي و معماري و كميسيونهاي ماده(5) مشخص مي‌شود درصد قابل توجهي از فضاهاي شهرها و روستاها را به خود اختصاص مي‌دهد. اين بافت‌ها به علت فرسودگي واحدهاي مسكوني، تأسيسات و شبكه‌هاي آبرساني، برقرساني و گازرساني، كوچه‌ها و خيابانهاي كم عرض، عدم برخورداري از شبكه‌هاي فاضلاب و سرويس‌هاي بهداشتي، امنيتي، فرهنگي و آتش‌نشاني محل زندگي كارگران خارجي، مهاجرين وارده به شهر و روستا و كانون بزهكاري و ناهنجاريهاي اجتماعي و اخلاقي است. به منظور استفاده از توانمندي هاي بخشهاي دولتي و خصوصي در بازسازي اين بافتها طرح ذيل تقديم مي‌گردد:

قادري- نقوي- رضا حسيني- فرهنگي- اكبرنژاد- مره صدق- دوگاني- اكبريان- نظري‌مهر- شهرزاد- ثروتي- عليرضا دهقان- سعادت- ذوالانوار- سوداني- آقايي- خالقي- حسينعلي شهرياري- زارعي- آقاتهراني- قاضي‌زاده- اميري- صبور- پزشكيان- قاضي‌پور- كرمي‌راد- قنبري- عبدالرضا ترابي- مطهري‌شبستر- بائوج لاهوتي- محمدحسين مقيمي- سقايي- امين شعباني- نجابت- كاظم جلالي
 


[مشروح خبر] ...

نوشته شده در یکشنبه دوم اسفند 1388 توسط | لينك ثابت |

چرا بافتهای شهری دچار فرسودگی می شوند؟

جاذبه هاي شهر‌ها با افزايش جمعيت آنها گسترش مي يابند. انواع جاذبه های مختلف مردم را از اقصی نقاط به سوی شهر جذب مي كند. در كلان شهر به سبب توزيع نامتعادل امكانات، ثروت، قدرت و... در كشور، توان جذب افزايش مي يابد.
شهر تهران با جاذبه های اجتماعي، اقتصادی،فرهنگي و ... مورد بهره برداری های نابجا و نا آگاهانه قرار گرفته است. عده ای آنگونه كه مي خواهند تخريب مي كنند؛ تسطيح اراضي در مناطق پر سود، جاده كشيدن و ... از جمله مواردی است كه براي ساخت و ساز به آن مي پردازند. ساير بخش‌ها بواسطه پايانه ها، انبارها و سكونتگاههاي نا بهنجار، در معرض نابودی هستند. ترافيك، شلوغی و تردد اتومبيل‌ها در شهر، كل منطقه را مورد تهديد قرارداده و ساخت وسازهای بدون رعايت اصول مهندسی زلزله،‌ خطر يك فاجعه انسانی را در اذهان عمومی تداعی می كند.[مشروح خبر] ...

نوشته شده در سه شنبه ششم بهمن 1388 توسط | لينك ثابت |

اصول مديريت نوسازي بافت فرسوده

نويسنده : دکتر عندليب 

مقدمه:
گرچه علم مديريت، اصول عام و شمول گستري دارد که بر نظريه هاي علمي متکي است، اما در رابطه با هر تخصصي و زمينة فعاليت، اصول خاصي مطرح مي شود که در ارتباط با همان نيز، بايد به کار گرفته شود. در مديريت شهري، به همين ترتيب، اصول خاصي بايد رعايت شود و در مديريت توسعه شهري ممکن است اصول تخصصي تري مد نظر باشد. در مورد مديريت نوسازي بافت هاي فرسوده، اصول مديريت اختصاصي مطرح
مي شود که سعي شده است در ادامه معرفي شود.
درابتداي نوشتار حاضر، به آسيب شناسي مديريت انفعالي پرداخته مي شود و سپس عوامل رونق بخش شناسايي مي گردد. پس از آن رويکرد جهادي علمي معرفي و در پايان اصول مديريت نوسازي در اين رويکرد ارائه
مي شود.


[مشروح خبر] ...

نوشته شده در پنجشنبه بیست و چهارم دی 1388 توسط | لينك ثابت |

بافت هاي فرسوده، قوت ها و فرصت ها با رويکردي به گردشگري شهري

 مجيد پاکساز-کار شناس ارشد معماري

وجود گستره اي وسيع و فراگير از بافت هاي ناکارآمد و مساله دار در شهرها يکي از مهمترين مشکلات پيش روي مديريت شهري است در ابعاد متنوع کالبدي و عملکردي، محيط زيستي، اجتماعي و.... يکي از تازه ترين دستاوردها در عرصه نظريات شهرسازي تحت عنوان "گردشگري شهري پايدار" در رابطه با مقوله نوسازي و احيا» بافت هاي فرسوده معرفي شده است.بافت فرسوده به بافت هايي گفته مي شود که در داخل محدوده شهر و يا روستا و يا حاشيه آن شکل گرفته اند و به دليل قدمت و يا نبودن برنامه توسعه و نظارت فني بر شکل گيري آنها و نبود شرايط زيستي و ايمني و نيز نابه ساماني هاي کالبدي اجتماعي و اقتصادي فرسوده شده اند و از نظر برخورداري از ايمني استحکام و خدمات شهري دچار کمبود هستند.حال آنکه چگونگي مواجهه با مقوله پيچيده و چند وجهي بافت هاي فرسوده و مشکلات منتسب به آن از جمله مسايلي است که نحوه و نوع نگرش به آن نيز بايستي از همان چندلايگي و چند جانبه نگري برخوردار باشد که در اينجا به اين شکل پردازش شده است:


[مشروح خبر] ...

نوشته شده در پنجشنبه بیست و چهارم دی 1388 توسط | لينك ثابت |

موانع مشارکت شهروندان در اداره شهر و محله

نويسنده: کامبيز مصطفي پور


    گسترش چشمگير شهرنشيني در سال هاي اخير به ويژه افزايش جمعيت مهاجر در ابرشهري چون تهران، مسائل و مشکلات بسياري را برجاي گذاشته است. روند سريع هجوم به شهرها و فقدان منابع کافي و نزول استاندارد زندگي، مسائل و مشکلات خاصي را در زندگي شهري پديد آورده است: کمبود مسکن، آلودگي هوا، معضلات ترافيکي، وجود بافت هاي فرسوده شهري، کمبود فرصت هاي فراغتي و تفريحي و ورزشي، افزايش جرائم و انحرافات اجتماعي، کمبود مراکز بهداشتي و درماني، آلودگي هاي زيست محيطي و مشکلات ديگر از اين دست، بخشي از مشکلات حل نشده زندگي شهري است. مديريت شهري امروزي در شهرهاي بزرگ ديگر قادر نخواهند بود با روش هاي سنتي و معمول گذشته در ارائه خدمات يک سويه موفقيتي حاصل کنند. برخلاف بسياري از واژگان علوم اجتماعي، مشارکت participation واژه يي است که به رغم تنوع در مصاديق آن در مورد فضاي مفهومي اش ابهام چنداني وجود ندارد و اين مفهوم در يک نگرش کلي و عام عبارت است از: «کنشي قصدمند، هدفدار، ارادي، ارزشي با خصوصيات متعامل بين کنشگر و زمينه محيطي و اجتماعي اش جهت نيل به هدفي معين و مشترک.» (محسني تبريزي، 1373: 97)
    
    به رغم ضرورت توسعه مشارکت شهروندان در اداره شهر اين مفهوم يعني امکان ورود سازمان يافته شهروندان در پذيرش مسووليت شهري در سطوح «مشارکت در انديشه، اظهارنظر، پيشنهاد، تصميم گيري، برنامه ريزي و اجرا، نظارت بر پروژه هاي شهري» با موانع بسياري مواجه است که فرصت صعود شهروندان از پلکان مشارکت را محدود مي کند، ذيلاً به بخشي از آن اشاره مي شود:


[مشروح خبر] ...

نوشته شده در پنجشنبه بیست و چهارم دی 1388 توسط | لينك ثابت |

نقدی برنوسازی بافتهای فرسوده

مهندس سید مهدی درهمی

طی سالیان گذشته ،دولت راهکارهای مختلفی رادرجهت احیا ، و بازسازی بافتهای فرسوده شهری تجربه کرده است، اما حجم عظیمی از بافتهای فرسوده موجود ونیمه کاره ماندن و طولانی شدن اجرای بسیاری از این پروژه ها نشان از ناکافی بودن این مدل ها دارد ؛ درواقع مشکل اصلی پیش روی پروژه ها تامین منابع مالی هنگفتی است که برای احیای این گونه بافتها مورد نیاز است .


[مشروح خبر] ...

نوشته شده در پنجشنبه بیست و چهارم دی 1388 توسط | لينك ثابت |

آسیب شناسی بافت های شهری

چرا بافتهای شهری دچار فرسودگی می شوند؟


جاذبه هاي شهر‌ها با افزايش جمعيت آنها گسترش مي يابند. انواع جاذبه های مختلف مردم را از اقصی نقاط به سوی شهر جذب مي كند. در كلان شهر به سبب توزيع نامتعادل امكانات، ثروت، قدرت و... در كشور، توان جذب افزايش مي يابد.
شهر تهران با جاذبه های اجتماعي، اقتصادی،فرهنگي و ... مورد بهره برداری های نابجا و نا آگاهانه قرار گرفته است. عده ای آنگونه كه مي خواهند تخريب مي كنند؛ تسطيح اراضي در مناطق پر سود، جاده كشيدن و ... از جمله مواردی است كه براي ساخت و ساز به آن مي پردازند. ساير بخش‌ها بواسطه پايانه ها، انبارها و سكونتگاههاي نا بهنجار، در معرض نابودی هستند. ترافيك، شلوغی و تردد اتومبيل‌ها در شهر، كل منطقه را مورد تهديد قرارداده و ساخت وسازهای بدون رعايت اصول مهندسی زلزله،‌ خطر يك فاجعه انسانی را در اذهان عمومی تداعی می كند.


[مشروح خبر] ...

نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم دی 1388 توسط | لينك ثابت |

بررسی نقش بی بديل نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده شهری در ايجاد ظرفيت برای تأمين مسکن

بدیهی است با افزایش رو به رشد جمعیت شهری، در حال حاضر و در چند دهه آتی با مشکل اسکان و سرریز جمعیت شهری مواجه بوده و خواهیم بود و برای رفع این مشکل اتخاذ سیاستهای توسعه شهری مناسب ضروري است . در راستای اين پيشنهاد در نظر گرفتن شاخص ها و نكات زير الزامي است :


[مشروح خبر] ...

نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم دی 1388 توسط | لينك ثابت |

پیرامون بافت‌های شهری و عامل فرسودگی

آرونا

طراحی شهری علمی است که با شکل گیری فضای زندگی خصوصی و تکوین و تکامل آن در ایجاد فضاهای عمومی برای فعالیتهای مختلف پا به عرصه وجود گذاشت. از آن روی که طراحی شهری با علوم و هنر مختلف از جمله برنامه ریزی شهری، معماری، معماری منظر، مهندسی عمران، مهندسی حمل ونقل و ترافیک، روان شناسی، حقوق و ... سر‌و‌کار دارد، حوزه ای میان گستره ای می باشد. در عین حال، فرایندی است که سیاست های حاکم بر جامعه نیز در آن تاثیر فراوان می گذارند. فرهنگ و بهبود محیط کالبدی و فضایی نیز با طراحی شهری ارتباط نزدیک دارد.
جاذبه های شهر‌ها با افزایش جمعیت آنها گسترش می یابند. انواع جاذبه های مختلف مردم را از اقصی نقاط به سوی شهر جذب می كند. در كلان شهر به سبب توزیع نامتعادل امكانات، ثروت، قدرت و... در كشور، توان جذب افزایش می یابد.


[مشروح خبر] ...

نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم دی 1388 توسط | لينك ثابت |

تحليل شاخصهاي كالبدي بافتهاي فرسوده

بافتهای تاريخی و قديمی شهرهای کشور که در اغلب موارد هسته اوليه و اصلی آن شهرها را تشکيل می دهد، از يک طرف جزو ميراث فرهنگی و تاريخی آن شهرها محسوب شده و حفظ، بهسازی کالبدی و توانمندسازی عملکردی آنها اجتناب ناپذير می باشد و از طرف ديگر اغلب اين بافتها با گذشت زمان و عدم توجه و نگهداری مناسب، دچار فرسودگی و اضمحلال کالبدی و عملکردی می گردند. شناسايي وضعيت کالبدی و عملکردی اين بافتها به منظور برنامه ريزی و مديريت حفظ و نگهداری آنها از اقدامات اوليه و مهمی است که بايد صورت پذيرد. بافت تاريخی شهر نهاوند با مساحت حدود 66 هکتار و متشکل از هفده محله از جمله اينگونه بافتها می باشد که در اين تحقيق از لحاظ شاخصهای کالبدی عمده (تعداد طبقات، نوع مصالح ساختمانی، کيفيت ابنيه، عمر ساختمانها، وضعيت کاربری اراضی، نوع مالکيت و مساحت قطعات تفکيکی) مورد ارزيابی و تحليل قرار گرفته است.
برای انجام اين تحقيق، اطلاعات مورد نياز به صورت کتابخانه ای و ميدانی جمع آوری گرديده و با استفاده از روشهای کمی، تحليلی و توصيفی (جداول فراوانی، درصد، نمودار و روش طبقه بندی موريس) مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته است. و نتايج حاصل نيز به صورت نقشه های پهنه بندی وضعيت مطلوبيت ارائه گرديده است.


[مشروح خبر] ...

نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم دی 1388 توسط | لينك ثابت |

تعديل و تنظيم دوباره قطعات زمين، روشي در برخورد با بافتهاي فرسوده

فرسودگي بافت كه نتيجه فرسايش كالبدي، اقتصادي و اجتماعي است. به مرور محدوده اي از شهر را از چرخه حيات و زندگي شهري و شهروندي خارج كرده و سبب هدر رفتن زمين در بخشهاي توانمندي شهر – محدوده هاي مركزي و بافت هاي قديمي – مي شود و فضاهاي خالي و بافت هاي فرسوده در دل شهرها در حالي رها شده اند كه گسترش كالبدي شهر هر روز معضلي جديد بر مسائل و مشكلات موجود مي افزايد. از سوي ديگر آنچه برخورد با بافت هاي فرسوده را در كشور ما در تنگنا قرار مي دهد، عدم تمايز صحيح بين بافت تاريخي و بافت فرسوده است كه گاهي شيوه برخورد را به سمت حفاظت مطلق و ديدگاه موزه اي كشانده، دست و پاي دست اندركاران و طراحان را مي بندد. در بسياري از هسته هاي قديمي آنچه داراي ارزش است نه كالبد موجود و بناها و ساختمانهاي آن، كه گذرها، مراكز محله اي، روابط اجتماعي ميان ساكنين، يادمان ها و نشانه هاي افت است كه داراي ارزش اجتماعي و فرهنگي است. در اين مقاله سعي در معرفي روشي براي نوسازي بافتهاي فرسوده با تكيه بر كاربري مسكوني و مشاركت شهروندان است كه دركشورهاي ژاپن، آلمان، بنگلادش، تركيه و … كاربردهاي وسيعي داشته است. مقياس اجرايي آن بعد از طرح تفضيلي و تهيه پلان كاربري اراضي محدوده مورد نظر است.

حفظ ساكنان بومي محلات و جلب مشاركت آنها از ويژگيهاي خاص اين پروژه است. مقصود از اجراي آن بهسازي محيط شهري و ترفيع كاربري اراضي، از طريق ساماندهي دوباره قطعات زمين هماهنگ با توسعه خدمات و تجهيزات شهري و تاسيسات زيربنايي، با استفاده از ابزار كاهش مساحت قطعات زمين و تغيير در خطوط مالكيت ها است. محل پروژه در محدوده هاي ساخته شده داخل شهر و يا در حاشيه شهر ها كه زمين بصورت منطقي و مطلوب استفاده نشده و يا تاسيسات زيربنايي و خدمات شهري بصورت كامل توسعه نيافته انتخاب مي گردد. در اين مقاله اصول مزايا، نحوه مشاركت ساكنين، مديريت پروژه، موارد استفاده و فرآيند انجام آن شرح داده خواهد شد.

 

نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم دی 1388 توسط | لينك ثابت |

جاي پاي بهسازي بافت‌هاي فرسوده در قانون

محمد آئيني:

باوجود آنچه از نام قانون «ساماندهي و حمايت از توليد و عرضه مسكن» بر مي‌آيد، بهسازي و نوسازي بافت‌هاي فرسوده شهري از جايگاه ويژه‌اي در آن برخوردار است.

جاي‌جاي اين قانون به‌صورت مستقيم و غيرمستقيم به موضوع بهسازي و نوسازي بافت‌هاي فرسوده شهري مربوط مي‌شود.

نتايج مطالعات ظرفيت‌سنجي، به خوبي ظرفيت توليد و احداث مسكن، علاوه بر نوسازي واحدهاي موجود را نشان مي‌دهد. با بهسازي و نوسازي بافت‌هاي فرسوده شهري مي‌توان از ظرفيت‌هاي قابل توجه و بي‌بديل پيش‌گفته احداث مسكن آن نيز به خوبي استفاده كرد. از اين جهت، توجه قانون ساماندهي به بهسازي و نوسازي بافت‌هاي فرسوده شهري هوشمندانه است.

 اما پرسشي كه در اينجا طرح مي‌شود اين است كه براي بهره‌برداري بهينه از ظرفيت‌هاي توليد مسكن در بافت فرسوده چه بايد كرد؟ و با توجه به سطح بسيار گسترده بافت‌هاي فرسوده چرا تا به حال اين موضوع جامه عمل به‌خود نپوشيده است؟

با توجه به اينكه جز با حضور مردم و بخش خصوصي اين مهم شدني نيست، سؤال سوم اين است چرا آنها رغبتي براي حضور فعال در توليد مسكن در بافت‌هاي فرسوده باوجود ارزش افزوده فوق‌العاده آن در كشور ما ندارند؟

پاسخ پرسش فوق را مي‌توان در پيچيده و چند وجهي بودن مسائل نوسازي و بهسازي بافت‌هاي فرسوده‌شهري و عدم‌بازگشت اقتصادي برخي توليدات فرايند بهسازي و نوسازي مانند شبكه‌هاي دسترسي و معابر، فضاهاي عمومي و سبز و سرزندگي‌ها جست‌وجو كرد. وجود مشكلات و معضلاتي از جمله بحث‌هاي حقوقي، ثبتي و مالكيت‌هاي موروثي، وقفي، مشاركتي، مجهول‌المالك بودن برخي املاك، وجود مشكلات و معضلاتي از جمله وجود درآمدهاي پنهان در بافت‌هاي مسكوني فرسوده، وجود مشكلات و معضلات آزادسازي اراضي و املاك فرسوده، نبود دسترسي‌هاي ضروري و مناسب براي حمل مصالح ساختماني و... و عدم‌شفافيت در سرمايه‌گذاري و برگشت سرمايه در اينگونه بافت‌ها باعث بي‌رغبتي و نبود علاقه بخش غيردولتي براي مداخله مستقيم شده است. بنابراين براي حضور فعال و مؤثر بخش غيردولتي و ايجاد بستر مزبور لازم است آنان را مورد تشويق و حمايت قرار داد و به عبارت ديگر توانمند‌سازي كرد

[مشروح خبر] ...

نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم دی 1388 توسط | لينك ثابت |

جستاري در تبيين مفهوم فرسودگي در بافت شهري

تعريف موضوع از اصول اوليه تبيين علمي است که با تحديد ماهيت مورد بررسي، طبقه­بندي موضوعي انجام و با حمل محمول مناسب در گزاره هاي علمي، نظريه­ها و قوانين علمي، شکل مي­گيرند. از اين جهت اگر روش علمي را منوط به طبقه بندي مناسب موضوعي بدانيم، طبقه بندي نيز وابسته به صحت و جامع و مانع بودن تعريف علمي است.

 در تعريف بافت فرسوده از سه شاخص ناپايداري، نفوذناپذيري و ريزدانگي استفاده شده که هر سه از عناصر کالبدي بافت فرسوده مي باشند که از سه ضلع انسان، فضا و فعاليت، تنها به بحث فضا مربوط و به شاخص هاي مربوط به انسان و فعاليت در اين تعريف توجهي نشده و از اينجهت اين تعريف داراي جامعيت و مانعيت نيست و چون در اين مرحله که مرحله شناخت موضوع است، چنين نقصي وجود دارد، به طور قطع در مراحل تحليل و برنامه ريزي نيز اشکال وجود خواهد داشت.


[مشروح خبر] ...

نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم دی 1388 توسط | لينك ثابت |

شاخصهاي شناسايي بافتهاي فرسوده و آسيب پذير

انواع بافت

بافت كهنه، فرسوده و نابسامان شهري كه درهسته مركزي يا لايه هاي مياني شهرها واقعند ونيازمند دخالت وساماندهي هستند به لحاظ ويژگيهاي فضايي، كالبدي وارزشي، همسان نبوده و تعاريف زير آنها را ازهم متمايز مي كند:

¨ بافت تاريخي:

¨ بافت قديم:

¨ بافت فرسوده:

¨ بافت پيراموني يا بافتهاي با اسكان غير رسمي:

بافتهاي تاريخي

ابنيه و فضايي كه قبل از1300 هجري شمسي شكل گرفته و به ثبت آثارملي رسيده يا قابليت ثبت شدن را دارا مي باشند (مانند مجموعه ميدان نقش جهان و پيرامون آن) تماماً واجد ارزش فرهنگي تاريخي هستند.

درمورد اينگونه بافتها، ضوابط و مقررات سازمان ميراث فرهنگي وگردشگري ملاك عمل خواهد بود.

بافت قديم

آن بخش از بافتهاي شهري را شامل مي شود كه قبل از1300 شكل گرفته ولكين به دليل فرسودگي كالبدي و فقدان استانداردهاي ايمني، استحكام وخدمات و زيرساختهاي شهري عليرغم برخورداري از ارزشهاي هويتي از منزلت مكاني و سكونتي پايين برخوردارند. مداخله دراينگونه بافتها يا ساير بافتهاي شهري متفاوت بوده و اقدامات از نوع بهسازي، روانبخشي و نوسازي خواهد بود كه در قالب طرحهاي ويژه به اجرا درخواهند آمد.

(تعاريف مندرج در موارد 6و7 اساسنامه شركت مادر تخصصي عمران و بهسازي شهري- مصوب هيأت وزيران)

بافت فرسوده

بافت فرسوده شهري به عرصه هايي از محدوده قانوني شهرها اطلاق مي شود كه به دليل فرسودگي كالبدي، عدم برخورداري مناسب از دسترسي سواره، تاسيسات، خدمات و زير ساختهاي شهري آسيب پذير بوده و از ارزش مكاني، محيطي واقتصادي نازلي برخوردارند. اين بافتها به دليل فقر ساكنين ومالكين آنها امكان نوسازي خودبخودي را نداشته و نيز سرمايه گذراران انگيزه‌اي جهت سرمايه گذاري در آن را ندارند، معيارهاي اساسي شناسايي و تشخيص اينگونه بافتها در ادامه ارائه مي گردد.


[مشروح خبر] ...

نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم دی 1388 توسط | لينك ثابت |

زير و بم احياي بافت‌هاي فرسوده از زبان آييني:

بافت‌هاي فرسوده كه در مراكز و درون شهرها واقع شدند، مركز تجمع نيروي انساني كشور هستند و به نظر مي‌رسد مهمترين مساله‌اي كه در حيطه وظايف همه دولت‌ها مي‌گنجد و بايد مورد توجه قرار گيرد حفظ سرمايه‌ انساني كشور است.

محمد آييني ـ معاون برنامه‌ريزي و توسعه شركت مادر تخصصي عمران و بهسازي شهري ـ در گفت‌وگو با خبرنگار مسكن خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اظهار كرد: بهسازي و نوسازي بافت‌هاي فرسوده از چندين منظر داراي اهميت است.


[مشروح خبر] ...

نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم دی 1388 توسط | لينك ثابت |

ساختارهای جدید در بافت فرسوده

تهیه و تنظیم:

فرزاد مومنی

چکیده:

برخورد جامعه نسبت به بافت فرسوده به گونه ای است که انها را میراث و هویت خود در شهر و منطقه می دانند بنابر این هرگونه تغییری در بافت باید با مطالعه و بررسی صورت گیرد تا حس تعلق افراد نسبت به بافت دچار تغییر ناگهانی نشود . در این بررسی سعی شده است مشکلات بافت فرسوده از قبیل قرار گیری ساختمان های نو ساز در کنار بافت گذشته ویا تخریب بافت به منظور احداث ساخته های جدید مورد بحث قرار گیرد و با ارائه ی راهکارهای مناسب ساختمان های جدید را چگونه در کنار ساختمان های قدیمی بیاوریم و یا چگونه راه و مسیر در بافت گذشته احداث کنیم به طوری که هم بافت گذشته سالم بماند و هم حیات  و پویایی شهر دچار مشکل نشود.

واژه های کلیدی: بافت – ساختمان – راه – حفاظت

 

 


[مشروح خبر] ...

نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم دی 1388 توسط | لينك ثابت |

شبكه ي راه ها در بافت هاي فرسوده ي شهري

بي شك يكي از مهم ترين دشواري هاي بافت هاي فرسوده ي شهري ، نارسايي شبكه ي راه ها و دسترسي ها است . گذرهاي كم عرض ، پر پيچ و خم ، غير هندسي و ناهماهنگ با نيازهاي ترابري كاربري هاي مجاور ، افزون بر اين كه آمد و شد و دسترسي ها را براي اهالي اين نواحي دشوار مي كند ، تأمين خدمات و تأسيسات شهري مانند آتش نشاني ، آب رساني ، گاز رساني و مانند آن ها را نيز با دشواري رو به رو مي كند . از اين رو در زمان پيش آمدن بحران، مانند شرايط پس از وقوع زلزله نيز اين بافت ها به شدت آسيب پذير هستند و اميد به كمك رساني به هنگام به اين نواحي اندك است .

به تازگي موضوع بازسازي يا به سازي بافت هاي فرسوده ي شهر تهران در دستور كار قرار گرفته است . كاري بس دشوار كه نيازمند منابع چشمگير مالي و اجرايي است . گذشته از مسائل مديريتي و دشواري هاي اجرايي اين طرح ، پرسش اين است كه ترميم يا بازسازي شبكه ي راه هاي اين بافت ها بايد به چه سمت و سويي هدايت شود و اصولاً راهبردها و راهكارهاي به سازي اين گونه شبكه ها چيست ؟ در اين جا كوشش شده با شناسايي زمينه هاي شكل گيري اين بافت ها ، به راهبردهاي طراحي دوباره ي آن ها پرداخته شود.


[مشروح خبر] ...

نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم دی 1388 توسط | لينك ثابت |

شهر های دارای بافت فرسوده مصوب

استان

شـهــــــــــر(مصوب تا تاریخ 1386/10/20)

آذربایجان شرقی

تبریز - میانه - مراغه - بناب - مرند - اهر - عجبشیر- سردورود- سراب - ملکان - هادیشهر - خسرو شهر

آذربایجان غربی

ارومیه - خوی - میاندوآب - بوکان - سلماس - شوط - قوشچی - نالوس - قره ضیا الدین - باروق - نوشین - فیروق - بازرگان- اشنویه - پیرانشهر - تازه شهر سیه چشمه

اردبیل

اردبیل- خلخال - پارس آباد - مشکین شهر - گیوی - جعفرآباد - سرعین - پیله سوار

اصفهان

اصفهان - کاشان - نجف آباد - خمینی شهر - آران - بیدگل- نایین - شهررضا- خورزوق- دستگرد- ایمان شهر - دولت آباد - چمگردان - تیران - خوراسگان - گز

ایلام

ایلام

بوشهر

قرچک - شهرقدس - اسلامشهر - تهران - کرج - ورامین

تهران

قرچک - شهرقدس - اسلامشهر - تهران - کرج - ورامین

چهارمحال و بختیاری

بروجن - شهرکرد - فارسان - فرخ شهر - لردگان - فرادنبه - سامان

خراسان جنوبی

بیرجند

خراسان رضوی

نیشابور - سبزوار - مشهد - فریمان

خراسان شمالی

بجنورد - شیروان - آشخانه - اسفراین

خوزستان

اهواز - آبادان - دزفول

زنجان

زنجان

سمنان

سمنان

سیستان و بلوچستان

زاهدان - زابل - ایرانشهر - سراوان - خاش - کنارک - چابهار

فارس

شیراز- لامرد - آباده - فسا - فیروزآباد - مرودشت - استهبان - اقلید - نورآباد - لار - نی ریز - کازرون - جهرم - داراب

قزوین

قزوین

قم

قم - قنوات - جعفریه - کهک - دستجرد

کردستان

سنندج - قروه - بیجار - مریوان - سقز - بانه

کرمان

کرمان

کرمانشاه

کرمانشاه - اسلام آباد غرب - سنقر- کنگاور- هرسین - صحنه- جوانرود- سرپل ذهاب

کهگیلویه و بویر احمد

گچساران - دهدشت - یاسوج

گلستان

گرگان - آزادشهر - علی آباد کتول - کردکوی - بندر ترکمن - آق قلا - گنبد کاووس - گالیکش - مینودشت - کلاله

گیلان

رشت

لرستان

خرم آباد - بروجرد - الیگودرز - دورود

مازندران

ساری - آمل - بابل - قائمشهر - تنکابن - چالوس

مرکزی

اراک - ساوه - خمین - محلات - دلیجان - شازند

هرمزگان

بندرعباس - میناب - بندر کنگ - بندر لنگه - حاجی آباد - رودان

همدان

همدان - رزن - نهاوند - اسدآباد - کبودرآهنگ - بهار - تویسرکان - ملایر

یزد

یزد - شاهدیه - اشکذر - بافق - مهریز - اردکان - حمیدیا - تفت - ابرکوه - میبد

 

 

نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم دی 1388 توسط | لينك ثابت |

ضرورت حفظ هويت تاريخي در ساماندهي بافت هاي فرسوده

نويسنده: فريبرز درجزي

وسعت بافت هاي فرسوده و تاريخي شهرهاي ايران قابل توجه است اما سابقه پرداختن به اين موضوع چندان طولاني نبوده و حتي از کشورهاي در حال توسعه نيز عقب تر مانده ايم. همين امر ضرورت بازنگري و بررسي بيشتر و عميق تر اين موضوع را در همه حال نشان مي دهد. اساساً بافت، گستره اي هم پيوند است که از بناها، راه ها، مجموعه ها، فضاها، تاسيسات و تجهيزات شهري و يا ترکيبي از آنها تشکيل شده باشد. تداخل بافت هاي تاريخي و فرسوده و نحوه دخالت در آنها اما مدت هاست که مورد بحث مديران شهري، ميراث فرهنگي و شرکت هاي مختلف عمران و بهسازي است. در اين ميان بي توجهي به ارزش هاي کالبدي، تاريخي و هويتي برخي بافت ها از سوي بعضي شرکت هاي مداخله کننده در امر نوسازي و بهسازي و نيز تعلل سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري در تعيين محدوده هاي تاريخي و تدوين ضوابط و سياست هاي جديد در نحوه مداخله در آنها، بيش از پيش اين عناصر ارزشمند را در انزوا فرو برده است.

[مشروح خبر] ...

نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم دی 1388 توسط | لينك ثابت |

طرح خانه به جاي خانه چيست؟

رويه دستگاه هاي اجرايي براي اجراي طرح هاي عمراني و نوسازي، تاكنون اينگونه بوده است كه املاك مسكوني، اداري، تجاري، صنعتي و ... واقع در محدوده اجراي طرح هاي مذكور را به قيمت توافقي يا براساس ارزيابي هيات كارشناسان رسمي دادگستري، خريداري و قيمت آن را به مالكان پرداخت مي كردند. اما با توجه به روند تورمي حاكم بر بازار مسكن و عليرغم افزايش هاي مقطعي قيمت املاك واقع در طرح، متاسفانه مالكاني كه اقدام به واگذاري املاك خود به دستگاههاي اجرايي مي نمودند در عمل كمتر مي توانستند با پولي كه از اين طريق عايد آنها مي شد، مسكن ديگري براي خود تهيه نمايند. در نتيجه وضعيت ساكنان واقع در محدوده طرح هاي عمراني و نوسازي به جاي اينكه با اجراي اينگونه طرح ها بهتر شود، متاسفانه روز به روز بدتر مي گرديد و از طرف ديگر نيز اجراي طرح هاي عمراني و نوسازي بدليل مقاومت مردم ساكن در محدوده طرح، با تاخير يا توقف همراه مي شد و مسلماًَ ادامه اين روند موجب تضرر روز افزون دستگاه اجرايي و مردم ساكن در محدوده طرح مي گرديد.
برهمين اساس سازمان نوسازي شهر تهران با اجراي طرحي به نام طرح خانه به جاي خانه از ابتداي سال 86 به جاي پرداخت وجه نقد براي تملك املاك مسكوني واقع در محدوده طرح هاي نوسازي، اقدام به واگذاري مسكن معوض در قبال تملك املاك فرسوده مي نمايد.


[مشروح خبر] ...

نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم دی 1388 توسط | لينك ثابت |

عملكرد سازمان عمران و بهسازی شهری ایران در دولت نهم

نویسنده: سعید کریمی مقدم

 

عملكرد سازمان عمران و بهسازی شهری ایران در دولت نهم

سازمان عمران و بهسازی شهری ایران با بهره‌گیری از توان مدیریتی و كارشناسی خود و اتخاذ سیاست‌های اجرایی مناسب، توانسته است سال‌های پرباری را سپری كند.
به گزارش ایرنا به نقل از گزارشی كه از سوی سازمان عمران و بهسازی شهری ایران به مناسبت هفته دولت منتشر شده، اهم فعالیت‌ها و اقدامات این سازمان از ابتدای دولت نهم تاكنون به این شرح است:
توفیق در درج بند (ب) تبصره شش در قوانین بودجه سال ۱۳۸۴و استمرار موضوع در سال‌های بعد به عنوان نقطه عطفی در امر بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده شهری، تعیین محدوده بافت‌های فرسوده شهری برای ۲۴۲ شهر و تصویب محدوده‌های مذكور برای ۱۵۶ شهر در حدود ۴۲هزار و ۵۷۸ هكتار در مراجع ذی‌صلاح كه قریب به ۹۰درصد كل مساحت بافت‌های فرسوده كشور را تشكیل می‌دهد،

[مشروح خبر] ...

نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم دی 1388 توسط | لينك ثابت |

عوامل افزایش فرسودگی

دارد. فارغ از اين‌كه، چگونه بايد غبار فرسودگي را از چهره شهرها زدود، بايد دلايل و عوامل فرسودگي بافت‌هاي شهري را در گذشته شناسايي كنيم و با آموزه‌هاي به‌دست آمده، از توسعه فرسودگي‌ها جلوگيري كنيم.

شناسايي عوامل مذكور، قطعاً اين توجه را در ما ايجاد خواهد كرد كه اجازه ندهيم همچنان به توسعه فرسودگي‌ها دامن زده شود.

براي شناسايي عوامل فرسودگي بافت‌هاي شهري، ضروري است، به عنوان گام نخست، ويژگي‌هاي بافت فرسوده شهري موجود را احصاء و بررسي كنيم تا ريشه‌هاي فرسودگي خود را بنماياند.

اهم ويژگي‌هاي بافت‌هاي فرسوده شهري به شرح زير قابل ذكر است:


[مشروح خبر] ...

نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم دی 1388 توسط | لينك ثابت |

عوامل توسعه فرسودگي بافت هاي شهري

تاكنون در 87 شهر بزرگ كشور بيش از 32 هزار هكتار بافت فرسوده براساس شاخص ها و سنجه هاي مصوب شوراي عالي شهرسازي و معماري ايران توسط سازمان عمران و بهسازي شهري وزارت مسكن و شهرسازي كشور شناسايي شده است . برآوردها نشان مي دهد بيش از 50 هزار هكتار بافت فرسوده شهري در كل كشور وجود دارد . فارغ از اينكه ، چگونه بايد غبار فرسودگي را از چهره شهرها زدود ، بررسي اين نكته ضروري مي نمايد كه دلايل و عوامل فرسودگي بافت هاي شهري را در گذشته شناسايي كنيم و با آموزه هاي بدست آمده ، از توسعه فرسودگي ها جلوگيري كنيم . شناسايي عوامل مذكور ، قطعاً اين توجه را در ما ايجاد خواهد كرد كه اجازه ندهيم همچنان به توسعه فرسودگي ها دامن زده شود .


[مشروح خبر] ...

نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم دی 1388 توسط | لينك ثابت |

فرسودگي از سر تا ته شهر

کاظم برآبادی
حجم گسترده‌اي از بافت‌هاي فرسوده شهرها در مناطق قديمي شهر و به اصطلاح جنوب شهر يافت مي‌شود و اين يعني خانه‌هاي 50 تا 70متري كه رديف كوچه‌هاي تنگ و باريك را تصاحب كرده‌اند.

رشد شهرهاي جديد در بطن خود مقارن با فرسودگي ساختمان‌ها و بالا رفتن عمر آنها است. در اين ميان علاوه‌بر تاثير بصري نامطلوب بافت‌هاي كهنه و فرسوده، كاهش ضريب مقاومت در برابر بلاياي طبيعي و همچنين مقاومت شديد اين بافت‌ها در به جريان درآمدن خدمات شهري سبب شده، بخش اعظمي از فضاي يك شهر كه از نظر فرهنگي- تاريخي بايد به نوعي ما را به گذشته مرتبط كند و حلقه اتصال ما به هويت‌مان باشد، عملا به معضلي براي شهرهاي بزرگ و يا در حال پيشرفت تبديل شده است.


[مشروح خبر] ...

نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم دی 1388 توسط | لينك ثابت |

كلیات طرح مشاركتی بافت‌های فرسوده تصویب شد

 

 

 

كلیات طرح مشاركتی بافت فرسوده كشور در كمیسیون های اصلی و فرعی مجلس مصوب شده است. جعفر قادری - عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی - افزود: امیدواریم كلیات طرح مشاركتی بافتهای فرسوده به زودی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی تصویب شود و بعد از آن سراغ جزییات این طرح برویم. وی با اشاره به اینكه بهسازی و طراحی فضای جدید و بالا بردن قدرت انتخاب ساكنین بافتهای فرسوده از موارد مهم در طرح مشاركتی است ادامه داد: این طرح می تواند از توان بخش خصوصی در كنار افزایش ارزش افزوده، سرعت بازسازی بافتهای فرسوده را افزایش بخشد. وی افزود: انتظار داریم یك الگو و مدل مناسب در زمینه بافتهای فرسوده در كشور ایجاد شود، باید اهالی و ساكنین بافتهای فرسوده را از این مناطق دور نكنیم لذا باید بر روی توانمندسازی ساكنین تاكید شود. عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه نظام آزاد اقتصاد در زمینه بافتهای فرسوده مشكلات را حل نمی كند گفت: در نظام آزاد، بافتهای فرسوده روند كند بازسازی، ارزش افزوده پایین و عدم تاسیس زیرساختهای زیربنایی از جمله مشكلات است.وی نظام مداخله گرایانه بافتهای فرسوده را نیز راهگشای حل مشكلات این بخش ندانست و افزود: شهرداریها و بخش دولتی برای تملك زمین نیاز به منابع مالی سنگینی دارند كه زمان زیادی را برای بازسازی بافت فرسوده صرف می كند. وی با اشاره به اینكه تاكنون ۵۷۰ هزار هكتار بافت فرسوده در سطح كشور شناسایی شده اظهار داشت: باید از تمام ظرفیت های بخش خصوصی مطابقبا اصل ۴۴ قانون اساسی استفاده كنیم.

 

نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم دی 1388 توسط | لينك ثابت |

مباني تدوين برنامه اجرايي بهسازي و نوسازي بافت هاي فرسوده شهري

در حال حاضر بهسازي و نوسازي بافت هاي فرسوده شهري ، به عنوان يكي از راه كارهاي تحقق توسعه دروني شهرها ، يكي از دغدغه هاي مورد توجه برنامه ريزان و مديران شهري در سطوح ملي ومحلي شامل مقامات استاني ، شهر و منطقه يا ناحيه و محله اي است و در آينده اي نه چندان يكي دغدغه هاي جدي و چالش اصلي فراروي آنان خواهد بود . حل مناسب اين معضل و تحقق سريع عمليات بهسازي و نوسازي مستلزم برنامه ريزي اجرايي كارآ و اثربخش مي باشد . از اينرو با توجه به تجارب بدست آمده در كشور به ويژه سازمان عمران و بهسازي شهري وزارت مسكن و شهرسازي ، نكات اساسي موضوع به شرح ذيل ، به منظور جلب توجه برنامه ريزان و مديران شهري به عنوان مباني اصلي تدوين برنامه اجرايي مذكور احصاء مي گردد .


[مشروح خبر] ...

نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم دی 1388 توسط | لينك ثابت |

نوشته هاي قبلي

بافت قديم؛ فرهنگ نامه اي آموختني يا واژگان درهم ريخته دور ريختني(نويسنده:فاطمه دهقان نژاد ) انتقاداتی بر طرح ساختاری راهبردی بافت قدیم شیراز تحليل نقش متقابل وقف و شهرسازي‏ (نويسنده: محمود محمدي ) گونه های مداخله در بافتهای فرسوده معرفی تکنولوژی سازه های پیش ساخته سبک در صنعت ساختمان ( منبع: علیرضا اسدی فرد) خانه های پیش ساخته ( نويسنده: عبدالرضا اسدي فرد) آشنایی با صنعتی سازی : مزایای صنعتی سازی مسکن، صنعتی سازی در زیرساخت ها فهرست برخی مقالات نوشته شده در زمینه بافت های فرسوده +


نکته امروز:

منوي اصلي

وبلاگ مهدسی عمران و شهرسازی
پست الكترونيك
آرشیو مطالب

آرشيو موضوعي

اقتصاد شهری
بافت فرسوده
معماری
عمران
بافت تاریخی
تجربیات خارجی نوسازی
تجربیات داخلی نوسازی
ترافیک شهری
برنامه ریزی شهری
انتقادات کلی
دیدگا ههای مسولین نوسازی
مقالات متفرقه


آرشيو

شهریور 1391
مرداد 1391
اسفند 1389
اسفند 1388
بهمن 1388
دی 1388
آبان 1388


لينک ها

وبلاگ مهندسی عمران و شهرسازی

نويسندگان


وبلاگ مهندسی عمران و شهرسازی : modon.blogfa.com/